الکتروشیمی, الکترولیز آب

الکترولیز آب

هیدروژن به عنوان حامل انرژی ایده آل به دلیل مزایایی همچون وزن سبک، بدون مشکل زیست محیطی و دانسیته انرژی بسیار بالا (kJ/g ~143) به عنوان جایگزین مناسب و امیدوار کننده برای سوخت­ های فسیلی مطرح می­ شود. فن آوری شکافت آب از طریق خورشید و الکتریسیته، مسیری جذاب و موثر برای تولید هیدروژن مطرح می ­شود.

شکافت آب یا الکترولیز آب، هیدروژن و اکسیژن را از طریق HER و OER تولید می­ کند.در آند، آب به گاز اکسیژن، پروتون­ ها و الکترون ­ها شکافته می­ شود. در کاتد، از ترکیب پروتون ­ها و الکترون­ ها گاز هیدروژن آزاد می­ شود. همانطور که در شکل ‏1 نشان داده شده است، الکترولایزر شامل سه بخش محلول الکترولیت، آند و کاتد است.

شکل 1- تصویر شماتیک از سیستم الکترولایزر آب.

بسته به نوع الکترولیتی که در آن فرآیند شکافت آب انجام می­ شود، واکنش شکافت آب به شرح زیر است:

برای انجام موثر و کارآمد الکترولیز آب استفاده از کاتالیست­ های قوی برای هر دو واکنش بالا در کاتد و آند ضروری است. اگرچه مواد بر پایه پلاتین بهترین کاتالیست برای واکنش HER و مواد بر پایه اریدیوم و روتینیوم کاتالیست­ های صنعتی واکنش OER هستند، اما کاربرد گسترده آن­ها به دلیل منابع محدود وهزینه بالا به طور قابل ملاحظه­ ای محدود کرده است.

درسال­ های گذشته مواد بر پایه فلزات واسطه همچون آهن، کبالت، نیکل، منگنز و … به دلیل فراوانی بیشتر، هزینه پایین و فعالیت کاتالیستی مطلوب برای الکترولیز آب مطرح شده ­اند.

طبق واکنش ­هایی که در بالا آورده شده است واکنش OER در هر دو الکترولیت اسیدی و بازی یک فرآیند 4 الکترونی است و یک مرحله تشکیل پیوند اکسیژن-اکسیژن دارد که از نظر سنیتیکی کند است، بنابراین نیاز به الکتروکاتالیست مناسب برای واکنش OER بیشتر اهمیت پیدا می ­کند. در سال­ های اخیر توجهات زیادی برای معرفی و مطالعه کاتالیست­ های مناسب واکنش OER جلب شده است و برای همین مواد بر پایه اکسیدها و هیدروکسیدها، MOF، سولفید ها، فسفیدها و … معرفی شده اند.

البته هنوز هم مطالعات زیادی برای معرفی کاتالیست های مناسب برای واکنش HER در حال انجام است چون موادی همچون پلاتین، پالادیوم و روتنیوم قیمت بسیار بالایی دارند.

مواد بر پایه کاربیدهای فلزی همچون مکسین ها مخصوصا Ti3C2 و گرافن در حال حاضر مورد توجه پژوهشگران برای الکتروکاتالیست در الکترولیز آب هستند.

در الکترودهای OER و HER معمولا از فوم مس و نیکل فوم، فویل روی، پارچه کربنی، فوم روی در محیط غیر اسیدی و از پارچه کربنی، توری استیل، فویل استیل و ورق گرافیت به عنوان بستر و جمع کننده جریان استفاده می شود.

علاوه بر این معمولا الکترودها از ترکیب ماده الکتروکاتالیست، کربن بلک و بایندر PTFE و PVDF ساخته می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *